SM'nün vebalini kim çekecek?

SM'nün vebalini kim çekecek?

Sağlık Müdürlüğü (SM) Kahramanmaraş’ın, AK Parti hükümeti sırasında kanayan yaralarından biri olmaya devam ediyor.

Bunun vebali; Sıtkı Güvenç’in kazanıp kazanamayacağı, ya da geri dönüp dönmeyeceği tam olarak belli olmadan, yangından mal kaçırır gibi, fırsat kollarmış gibi, yerine hemen bir akraba atayan Fatih Arıkan’da mı, yoksa bu işe göz yuman AK Parti Kahramanmaraş teşkilatında mı bilemem.

Bildiğim tek şey var; sağlık açısından Kahramanmaraş’ın çok sağlıklı günler yaşamadığı.

Bildiğim bir şey daha var; AK Parti teşkilatçı bir partidir. İl başkanı her zaman için vekillerden daha üstte bir makamdır. Ama burada görülüyor ki, zamanın İl başkanlığı bu işe göz yummuştur.

Bu konu ile ilgili bıkıp usanmadan yazdım, yazmaya da devam edeceğim.

Sağlık Müdürü şahıs olarak iyi bir insandır, zaten burada bizi ilgilendiren kısmı idarecilik tarafıdır. Ki maalesef bu kısmı çok zayıf.

Eğitim sisteminde bir sınıfta çok fazla başarısız olursa, kabahat öğretmende aranır. Sağlıkta 4 bin personel olup ta bunun yaklaşık bin 500’ü soruşturmalık olursa, eskilerin dediği gibi ipte de var, çıkrıkta da var, bunu eğiren kahpede de var derler.

Demek ki bu kadar soruşturmalık yerde, idareciyi de ele almak gerekir.

Bu konuyla ilgili olarak, birkaç kalem oynattık ama yeteri kadar kıvrak oynatamamışız ki, Valilik başta olmak üzere hiçbir yerden ses çıkmadı. Ses çıkmadıysa sorun yok demektir gibi algılansa da gerçekler öyle demiyor.

En son olarak hizmet satın alınan firmalarda çalışan bazı işçilerin işe gelmediği halde sadece maaş aldıkların ve bu işe göz yummak istemeyen iki müdür yardımcısı ile sağlık Müdürü arasında ciddi tartışmalar yaşandığını ve bu nedenle atamalar yapıldığını yazmıştım. Ses çıkmadı.

Şimdi yine kokular gelmeye başladı. Eğer edindiğimiz istihbarat doğru ise; Sağlık Müdürü'nün (başımı belaya sokacaklar) dediği özel şirket sahibinin elemanlarından çoğu piyasada yokmuş.

Pek inandırıcı olmasa da araştırılması gereken bir konu.

Bir diğer konu da, dönerdeki dağıtım payı.

Dönerdeki para az olursa, az dağıtılır, çok para olursa çok dağıtılır. Kural budur, buna itiraz yok elbette. Ama dönerdeki para az da olsa, çok da olsa İl Müdürü hep çok tarafından pay alıyorsa bu da yanlıştır. Böyle de bir dedikodu var kulağımıza gelen.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz demiş atalar.

Eğer böyle bir durum yoksa Sağlık Müdürü'nün bunu belgeleriyle açıklaması gerekir.

Eyy memleketin sahipleri, siz de duydunuz mu?


ABİD VANLI
e-mail: abidvanli@hotmail.com
(Kaynak: Maraş Medya Merkezi)
GSM: 0.539 429 93 81

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2009, 19:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali kayış
ali kayış - 13 yıl Önce

Abid Vanlı, bizim köyde bir laf vardır bunu yazsam yayınlanmaz,o yüzden şu kadarını söyleyeyim; yazının başlığından niyetiniz anlaşılıyor.Bu yazıyı yazma amacınız, Akparti belediye başkanlığı aday aday 'lığı sürecinde destek verdiğiniz ve halada bir şekilde vermekte olduğunuz kişiyle alakalı olmasın sakın?K.Maraş kamuoyu da bu parti teşkilatıda dezenformasyon ve ısmarlama haberlerin farkında artık.Dünyanın hiç bir yerinde,bir usülsüzlük suçlaması yapıp, sonrada ''usülsüzlük yapmadığını belgelerle ispat et''şeklinde bir suçlama yoktur.Usülsüzlük isnat eden kişi bunu ispatlamak durumundadır.Bu parti teşkilatıda size bu haberleri yaptıranların partililiğini sorgulayacaktır artık.

Hüseyin Yanık
Hüseyin Yanık - 13 yıl Önce

Sağlık çalışanıyım. Yıllardır siyasi görüşüm ailecek değişmemiştir. Lakin ilk kez tüm ailemi de ikna ederek AKP çizgisini bu seçimde değerli Sağlık müdürümüz hatırınına yok sayacağım ve yok sayacağız. Sesimiz biryerlere nasılsa ulaşamadı bu güne kadar. Olmadı yapılan talihsiz icraatlarda adeta mükafaatlandırıldı. AKP ye 29 Martta vicdanen rahatsız olarak vermeyeceğim oyumun ve oylarımın vicdanı mesuliyetinden buna sebep olanlar sorumludur. Varsa "KUL KAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ" İnşallah 29 Mart ertesi bir türlü ulaşmayan sesimiz birilerinin kulağını azıcık ta olsa yalar. K.Maraş'ta yıllardır süre gelen saltanat inşallah anlaşılır da AKP K.Maraş vizyonuna bir göz atar umarım. Bu AKP nin önümüzdeki yıllardaki mevcudiyeti ve bekası için zaruridir.

seda akyol
seda akyol - 13 yıl Önce

Bizde bunları biliyoruz.Hemdeçok daha fazlasını ama bunu bir tek bilmeyen duymayan körler ve sağırlar.Varın onlarıda siz düşünün..

ozan çelik
ozan çelik - 13 yıl Önce

yapılanları görün abid bey. burada işe geç gelen doktora ceza verdiyse bu müdür haklıdır. sadece o doktoramı ceza verildi. . yapılanlar ortada değilmi. görün yaptıklarını . ambulans getirdi.doktor getirdi. daha önce bunlar varmıydı. sağlık baştan sona değişti. sağlıkçılara sorun da öyle yazın. sevmeyen bir kişi bile bulamazsınız. milletvekilleri bu yüzden sonuna kadar destekliyor. çünkü yeri doldurulamaz bir müdür var.

ismail atar
ismail atar - 13 yıl Önce

Hayret ya Sağlık il Müdürü yöneticileri hakkında gün geçmiyorki bir anormal durum,şikayet,hizmet eksikliği.sevilmeme gibi bir yazı çıkmasın.Gerçekten inceledim 2006 yılından 2008 yılına kadar sağlık alanında ne yapılmış bu insanlara haksızlıkmı yapılıyor diye ama yapılan hiçbirşey bulamadım.Hatta ilçe hastanelerinin veya merkezlerinin yapılmasına bayagı engel dahi olunmaya çalışılmış.İlçelerdede şikayet hat safhada.Bu işçiler olayında sağlık il müdürlüğü kendini kaybetmiş işçiler müdürlüğü haline gelmiş.Şeyhadil sağlık ocagında bu bir şirket işçisi prsoneli tehdit etmiş bu ocaga gelmeyeceksin demiş doktor tutanak tutmuş müdürlüğe intikal etmiş nuri şirikcide doktorun söz geçiremediği işçiye helal olsun torpili kimmiş merak ettim.Açsap sağlık ocagında işçi ile sağlık memuru arasında çıkan ve yapılan soruşturma sonucu na göre işçinin işten atılması gerekirken memurun tayini çıkarılmış diye duydum.Otomasyon olmayan köy ve kasabalarda ilçelerde otomasyon görevlileri çalışıyor görünüyormuş.Hatta doktor olmayan köyde işçi varmış.Bu kadarıda iftira diyordum ama malesef gerçekmiş.Bu işçilerin bu davranışlarını milletvekillerimize duyurulsa o işçileri bir saat çalıştırmazlar.Milvekillerimiz onları çalışsın diye işe alıyor.Hizmeti aksattıklarını huzursuzluk çıkardıklarını bir duysalar bakın işçi kalıyormu.Bunların bu davranışlarından sorumlu personel müdürü ve işletme müdürü degilmi.Bunların en başında il müdürü sorumlu degilmi.Bunları denetleyen kimse yokmu.Bunlara bir soruşturma açılsa bu olaylar anında son olur.benim düşünceme göre.Personeli tehdit etmek işe gelmemek işin olmadığı yerde işçinin çalışması bunlar kabul edilemez.Ama bunları sağlıklı bir il müdürü izaya getirmi getirir.esen kalın

beyhan narlıoğlu
beyhan narlıoğlu - 13 yıl Önce

Sağlık il müdürlüğü hakkında yazılan yazılar çok doğru.ben sağlıkcı olmam sebebi ile bazı olaylara şahit oldum.İşçiler vatandaşı kovmaktan beter yapıyorlar.Onun bunun adamı diye sesimizi çıkaramıyoruz.Hemşire arkadaşımızı bu ocaga bidaha gelmeyeceksin diye tehdit eden bir işçidir.Hatta hemşireyi dövmeye dahi kalktı bunu hepimiz yuttuk.Utanıyorum.sağlık il müdürü bizzat haber edildi ama altından hiçbir şey çıkmadı hatta doktorumuz fırca yedi .Bir sağlık ocagındada çalışmayan istenilenleri yapmayan işçi hakkında şube müdürü ve doktorlar tutanak tutmuş hatta ilgili şirket yetkilisi dahi tutanak tutmuş şirket yetkilisine personel müdürü fırça çekmiş.Başka ocakta sağlık memuru ile işçi takışmış soruşturma açılmış soruşturmaya göre işçinin işine son verilecekken memurun tayini çıkmışBunlar araştırılıp herkese soruşturma açan müdürede soruşturma açmak gerekmezmi diye düşünüyorum.sağlık hizmeti durmuş şirket elamanları müdürlüğü ve onları koruma dernegi haline gelen bu müdürlük yetkilileri için yetkililer inşaallah bişey yapar.ben bu seçimde elimden geleni yapacam.selamlar

ahmet kelaynak
ahmet kelaynak - 13 yıl Önce

siz ne kadar yazarsanız yazın ne kadar dile getirirseniz getirin sizi taysiye almayacaklardır çünkü bizim müdürümüz ne yaparsa doğru yapar personeli sürer yerine başka yerden kendi adamını getirir döner sermaye de kendisi tavandan alacak kadar dagıtır personel ne alırsa alsın istedigi düdügü istedidigi kadar çalar. o nu oraya alır atar onu buruya alır çalıştırır sonrada attıgı adamı yanlız bırakmaz onun hayatından bıktırana kadar yanında olur yani yanlız bırakmaz müdürüm bu kadarda insancıldır müdürüm o ne yaparsa yapsın o bizimdir bizim. Vebalide bilir hakkı hukukuda bilir kafayı birine taktımı ve hakkınıda ögretir vebalinide tabi o bizimdir herşey siyaset içindir ne hasta için ne sağlık çalışanı için o kimdir bilirmisin o bizimdir ne yaparsa yapsın o bizimdir o ha birde anlamıyorum neden oyla bir tutarsınız müdürmü onun oylada işi yok Akp ilede işi yok ha akp kazanmış mhp kazanmış umrunda degildir müdürüm onun o nun tek emeli tek istegi VEBALdir VEBAL

SIRADAKİ HABER