Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2023 Dünya Sıtma Raporu'nu açıkladı ve hastalığın önlenmesine yönelik yapılan çabalara rağmen sıtmaya yakalanan insan sayısında artış yaşandığını belirtti.

Rapor, sıtmanın özellikle çocuklar ve hamile kadınlar arasında yayılmasını önleme çabalarına rağmen, 2022'de dünya genelinde tespit edilen sıtma vakalarının yaklaşık 249 milyon olduğunu ortaya koydu.

ARTAN VAKA SAYILARI

DSÖ tarafından hazırlanan raporda vurgulanan bir diğer önemli nokta, 2022'de sıtma vakalarının 2019'a kıyasla 16 milyon artarak 233 milyonu geçtiği oldu.

Bu durum, pandemi öncesindeki seviyelerin önemli ölçüde aşıldığını gösterdi.

Deprem Kongresinde Sağlık Müdürü Şirikçi damgası! Deprem Kongresinde Sağlık Müdürü Şirikçi damgası!

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİSİ

Raporda, aşırı hava olaylarının, özellikle sıcak hava dalgaları ve su baskınlarının, sıtmanın bulaşma oranını ve hastalık yükünü doğrudan etkileyebileceği vurgulandı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, değişen iklim koşullarının özellikle hassas bölgelerde sıtma ile mücadelede önemli bir risk oluşturduğunu ifade etti.

ACİL EYLEM ÇAĞRISI

Ghebreyesus, raporun sonuçlarına dayanarak, sürdürülebilir ve dirençli sıtma ile mücadele için küresel ısınmanın hızını yavaşlatma ve etkilerini azaltma amacıyla acil eylemlere duyulan daha fazla ihtiyaca dikkat çekti.

"Artık her zamankinden daha fazla, küresel düzeyde sıtma ile mücadele için acil eylemler gerekiyor" diyerek, uluslararası topluluğa çağrıda bulundu.

Bu rapor, sıtmayla mücadelede daha etkili ve kapsayıcı stratejilerin benimsenmesi gerekliliğini vurgulayarak, uluslararası topluluğun bir araya gelip bu önemli sağlık sorununa karşı birlikte hareket etme çağrısını yineliyor.