Beyoğlu'ndaki güreşler kıran kırana geçti!...

Beyoğlu'ndaki güreşler kıran kırana geçti!...

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesine bağlı Beyoğlu beldesinde Türkiye Kısa Şalvar Güreş Şampiyonası yapıldı. Beyoğlu, Beyoğlu olalı, böyle bir kalabalık görmedi, bu kadar muhteşem bir organizasyona imza atmadı. Futbolda gösterdiği başarı yanında, pehlivanlar, şairler ve âşıklar diyarı beldede ilk kez düzenlenen Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Kısa Şalvar Güreşlerinde, güreşçiler kıran kırana mücadele etti, güreşlerin sonuna doğru güreş ağalığını da, yörenin sevilen siması, Kale Belde belediye Başkanı Mehmet Nar aldı.

KIRAN KIRANA GEÇEN MÜSABAKALARI KAZANANLARA ÖDÜL VERİLDİ

Beyoğlu Belde Belediyesinin başarılı ve yetenekli Belediye Başkanı AK Partili Osman Okumuş tarafından ilk kez düzenlenen ve büyük ilgi gören güreşler, 15 Mayıs cumartesi günü başladı, Pazar günü yapılan final güreşleri ile son buldu, kilolarında derece alan güreşçilere kupaları ve çeşitli hediyeler verildi.

Kısa şalvar, adından ada anlaşılacağı üzere genellikle keçi yününden yapılır. Şalvarın ağız kısmına kösele deri dikilir, bağı ise kalın örme ipten yapılır. Kısa şalvar dizüstünde baldırın orta yerine gelecek uzunlukta dizayn edilir.

Genellikle Kahramanmaraş merkez ve ilçelerinde çok tutulan bir güreş türüdür. Bu güreş çeşidi, senelerdir yapıla gelmektedir. Şalvar güreşi çok eski geleneklere dayanan ve Türkmenler tarafından yapılan bir güreş çeşididir. Kahramanmaraş yöresinde yapılan tüm güreşlerde bu tür şalvar kullanılagelmiştir. Yapılışı çok eskilere dayanan bu güreş, özellikle Bertiz, Baydemirli ve Beyoğlu beldelerinde yapılmaktadır.

Bu anlamda, acar, yenilikçi ve soysal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergileyen Beyoğlu belediye önderliğinde, yörede ilk kez gerçekleştirilen geleneksel kısa şalvar güreşleri için düşüncelerini aldığımız Osman Okumuş, ilk kez düzenlenmesine rağmen gördükleri ilgi karşısında duyduğu mutluluğu anlatamazken; “Bu güreşleri geleneksel hale getirerek, ata sporumuz güreşin yaygınlaşması ve gençlerimize güreş sporunu aşılamak için yola çıktık, halkımız da büyük ilgi gösterdi. Biz, teknik belediyecilik yanında sosyal belediyecilik anlayışını da benimseyerek, yöre halkının spor zevklerini de tatmin etmeye çalıştık, çalışacağız” diye konuştu.

SİYASET VE YEREL YÖNETİM ZENGİNLİĞİ

Kahramanmaraş ve ilçeleri-beldeleri (Göksun, Afşin, Elbistan-Baydemirli-Bertiz) Gaziantep, Mersin, Osmaniye, Hatay, Tokat ve Niğde illerinden gelen yaklaşık 300 güreşçinin katıldığı şampiyona sonunda güreşçilere edindikleri derece ve kilolarına göre para ödülü verildi.

Güreşlerde 20 hakem görev yaparken, güreşlerin finali ile birlikte, güreş ağalığı seçimine gidildi. Güreş ağası ise Kale Belde Belediye Başkanı Mehmet Nar seçilirken, Okumuş’u bu mutlu gününde yalnız bırakmayanların başında Türkoğlu Kaymakamı Atilla Kantay, Defterdar Yardımcısı Cengiz Biber, AK Parti Milletvekili Dr.Cafer Tatlıbal, AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Merkez İlçe Başkanı Necati Okay ve il-merkez ilçe yönetimi, çevre belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluş önderleri, il genel meclis üyeleri, çevre köy ve mahalle muhtarları ile çok sayıda başta Beyoğlu belde halkı ile çevre belde ve köylerden gelen vatandaşlar katılırken, kadınların da güreş alanında yerlerini alması, güne damgasını vuran bir başka güzellikti. (Haber ve Fotoğraflar: Kimlik - www.kanal46.com)YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...


Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66