'F' klavye zorunlu standart olmalı

'F' klavye zorunlu standart olmalı

Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, "F klavyenin bilgisayarlarda, seçenek olarak değil, her yerde zorunlu standart kabul edilip uygulanması gerekiyor" dedi.


Yıldız Teknik Üniversitesi Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, F klavyenin bilgisayarlarda seçenek olarak değil, her yerde zorunlu standart kabul edilip uygulanması gerektiğini belirterek, "Bu standart tüm resmi kurumlarda kabul edildiğinde, önce tepki toplayacak ancak kısa zaman sonra ne kadar faydalı ve verimli olacağı görülecektir" dedi. 


'Q klavye Türkçe'ye uygun değil'


Yıldırım,  Türkçe'ye en uygun olan F klavyeyi, kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştıracak bir genelge için çalışmalara başlanmasını desteklediğini belirterek, Q klavyenin Türkçe'ye uygun olmadığını söyledi.


Prof. Dr. Yıldırım, gelişmiş ülkelerde klavyeyi on parmakla kullananların sayısının yüzde 85, Türkiye'de ise yüzde 5 civarında olduğunu belirterek, "On parmakla klavyeye bakmadan, F klavye ile yapılan yazışmalar, Q klavyeye göre ortalama beş kat, yabancı dille yapılan yazışmalara göre ise iki kat daha hızlıdır" dedi.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 06:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63