Ülkücülerden Uygur Türkleri İçin İmza Kampanyası

Ülkücülerden Uygur Türkleri İçin İmza Kampanyası

Elbistan Ülkü Ocakları, Doğu Türkistan’da Çin zulmünden kaçarken Tayland’da yakalanan 300 Uygur Türk’üne Türkiye’de sığınma hakkı verilmesi amacıyla imza kampanyası başlattı.


İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı Uzun Çarşı girişinde ’300 Uygur Türk’ü, Türkiye’ye Gelsin’ sloganı ile açılan standa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.
MHP Elbistan ilçe Başkan Adayları’nın da destek verdiği kampanya hakkında açıklama yapan Ülkü Ocakları Elbistan İlçe Başkanı Murat Kılınç, Çin’deki zulümden kaçarken yakalanan 300 Uygur Türkü’nün yeniden Çin’e iade edilmesinin gündemde olduğunu söyledi.
“Uygur Türkleri haklı davalarında asla yalnız değillerdir” diyen Kılınç, “Yarım asrı aşkın bir süredir, komünist Çin işgali altında olan Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik zulüm sistematik olarak devam etmektedir. Bölgede soydaşlarımız bir soykırıma tabi tutulmakta, Türk milletinin izleri Doğu Türkistan topraklarından silinmeye çalışılmaktadır. Çin işgal yönetimi, uyguladığı basın ve internet sansürü ile bölgede yaşanan dramı dünya kamuoyundan gizlemektedir. Yaklaşık bir ay önce Tayland üzerinden, Çin’in zulmünden kaçmaya çalışan 300 civarında soydaşımız, yetkililer tarafından ormanlık bir arazide bulunmuşlardır. Her gün yeni bir can pazarının yaşandığı Doğu Türkistan’ı, terk etmek zorunda kalan bu soydaşlarımız, Tayland’da ormanda kaldıkları süre zarfında açlığa, hastalıklara ve vahşi doğaya karşı adeta bir ölüm kalım savaşı vermişlerdir. Taylandlı yetkililere Türkiye’ye sığınmak istediklerini belirten soydaşlarımızın, Çin’e teslim edilebileceği konuşulmaktadır” diye konuştu.
Kılınç, “Soydaşlarımızın Çin’e teslim edilmesi katliama ortak olmak demektir. Bugüne kadar zorda kalan herkese kucak açmış olan Türkiye Cumhuriyeti, soydaşlarımız ile olan tarihi, kültürel, dini ve insani bağlarımız hasebiyle Tayland ile gereken görüşmeleri ivedilikle yaparak, Uygur Türklerinin ülkemize gelmesini sağlamalıdır. Zira her geçen gün Uygur Türklerinin aleyhine işlemekte, gerek Çin tehdidi gerekse hastalıklar gün geçtikçe artmaktadır. Uygur Türkleri haklı davalarında asla yalnız değillerdir. ’300 Uygur Türk’ü, Türkiye’ye Gelsin’ başlığı altında tarafımızdan toplanacak olan tüm imzalar, yetkili mercilere gönderilecek ve böylece Türk milletinin soydaşlarına olan desteği, Türk milletinin bu konudaki kararlılığı bir kez daha gösterilecektir. Zulümden ve işkenceden dolayı yurtlarını terk ederek, Tayland’a sığınmış olan soydaşlarımızın Çin’e teslim edilerek katledilmesine mani olunması için Türkiye’ye getirilmesi gerektiğini düşünen, tüm vicdan sahiplerini bu kampanyamıza destek olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63