Tek tıkla tebligat dönemi başlıyor!

Tek tıkla tebligat dönemi başlıyor!

Türkiye'de 29 Haziran 2015 tarihinden itibaren elektronik tebligat dönemi başlıyor. Artık eskiden kâğıt ortamında gönderilen tebliğler, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile gönderilip alınabilecek, tebligatın durumu anlık sorgulanabilecek.


E-tebligat uygulaması ile birlikte yargı sürecinin hızlanarak davaların daha kısa sürmesi ve hak kayıplarının önemli oranda azalması bekleniyor. Fiziki gönderilere göre yüzde 50'nin üstünde maliyet avantajı sağladığı kaydedilen e-tebligatın, binlerce ağacı da kesilmekten kurtaracağı belirtildi.
Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruyla; anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere tebligatın elektronik yolla yapılması zorunlu hale geliyor. Gerçek ve diğer tüzel kişiler ise e-tebligattan isteğe bağlı olarak yararlanabilecek. Böylece çoğu kez haftaları bulan tebligat süreleri saniyeler mertebesinde gerçekleşecek. E-tebligat uygulaması sayesinde kâğıt, postalama, işçilik, lojistik işgücü ve saklama gibi maliyetlerde kayda değer oranlarda tasarruf sağlanılacak. Eski sistemde haftaları bulan tebligat süreleri yerine saniyeler içinde tebligat yapılabilecek. İlgili yere ulaştığına dair delil okunabilecek. E-tebligat ile çok daha hızlı bir sisteme geçilmiş olacak.
DAVALAR DAHA KISA SÜREDE SONUÇLANACAK
Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Kayıtlı Elektronik Posta (TÜRKKEP) Genel Müdürü Yüksel Samast, KEP üzerinden birçok belgenin kolay, hızlı, düşük maliyetle gönderilip alınabildiğini söyledi. Samast, "E-tebligat uygulaması, garantili, kesin teslim olanağı sunan KEP sistemi ile yargı sürecini hızlandırarak davaların daha kısa sürmesini sağlayacak. Ayrıca hak kayıplarının önemli oranda azalmasına katkı sunarak tebligat çıkaran merciler ve çok fazla sayıda tebligat alan kurumlar için kâğıt, postalama, işçilik, saklama gibi maliyetlerde yüksek oranda tasarruf sağlayacak." dedi.
Samast, KEP sisteminin kurumlar ve bireyler açısından zaman, maliyet, insan gücü ve benzeri birçok açıdan ekonomik fayda sunduğunu, işlemlerin hızlı ve kolay yapılmasına imkân sağlamasının yanı sıra çevrenin korunmasına da büyük katkı sağladığını belirtti.
ALICI VE GÖNDERİCİ KİMLİĞİ İÇİN E-İMZA ŞART
KEP sisteminde kullanıcı olan özel veya tüzel kişilerin gönderi yapabilmeleri, gelen tebligatlara aynı yolla cevap yazabilmeleri için e-imza kullanmaları gerekiyor. KEP sisteminde hiçbir KEP iletisi e-imza olmaksızın gönderilemiyor. Alıcı ve gönderici kimliğinin tanımlanabilmesi için KEP sisteminde e-imza kullanılması gerekiyor.


CİHAN

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63