Kuzular Podyuma Çıktı

Kuzular Podyuma Çıktı

Malatya'da En Güzel Kuzu Yarışması'nın dördüncüsü yapıldı. Kuzular, birinci seçilebilmek için podyumda boy gösterdi.


Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen En Güzel Kuzu Yarışması'nın dördüncüsü Mişmiş Park Fuar Alanı'nda yapıldı.


25 yetiştiricinin kuzularıyla katıldığı yarışmada, kuzular podyuma çıktı. Kimisi tokayla, kimisi nazar boncuğuyla gelinler gibi süslenen kuzular, en güzel kuzu olabilmek için yarıştı.


En Güzel Kuzu Yarışmasına, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi'nin yanı sıra Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, sponsor firmalar ve hayvan üreticileri katıldı.


AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ile AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, üreticilerin kendilerine verdikleri kuzuları sevdi. Bir kuzu, milletvekili Çalık'ın önündeki çiçekleri yedi.


En Güzel Kuzu Yarışması öncesi konuşan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, "En Güzel Kuzu Yarışması benimde gördüğüm en güzel kuzuların birbirleriyle mücadele ettiği bir yarışma olacak" dedi.


Üreticileri teşvik etme adına En Güzel Kuzu Yarışması'nın önemli bir proje olduğunu ifade eden Çalık, "Hayvancılık bizim geçim kaynağımız. Tarım, Malatya'nın geçim kaynağı. Kayısının yanı sıra hayvancılıktan da çok önemli bir gelir elde etmekteyiz. Malatya'da 2002'de verilen tarımsal destek sadece 23 milyon TL iken, 10 yıllık süreçte hükümetimiz 623 milyon TL destek verdi" diye konuştu.


Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, daha kaliteli ve verimli kuzu yetiştirilmesi adına En Güzel Kuzu Yarışmasını önemsediklerini dile getirdi.
Akın, dördüncüsünü düzenledikleri En Güzel Kuzu Yarışması'nın geleneksel hale geldiğini de sözlerine ekledi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi de, Malatya'da mera alanlarının geniş olması nedeniyle koyunculuğun yaygın olarak yapıldığını kaydetti.
Selvi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hayvan üreticilerine önemli destekler verdiğini de belirtti.


Yapılan konuşmaların ardından En Güzel Kuzu Yarışmasına geçildi. Yarışmaya Arguvan'dan katılan Abdullah Altun'un kuzusu Boncuk, birinci oldu. Darende'den Salih Akçay, kuzusuyla ikinciliği elde ederken, Akçadağ'dan Servet Şakar'ın kuzusu üçüncü oldu.


Dereceye giren kuzulara altınlarını AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık taktı. Bazı hayvan üreticileri, kendi kuzularının daha güzel olduğunu iddia ederek, itirazda bulundu.


1,5 aylık kuzusu birinciliği elde eden Abdullah Altun, "Çok sevinçliyiz. Birinci olmamızda katkısı olan Arguvan İlçe Tarım Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Bizim için büyük bir sevinç oldu. Kaybeden kişilerin üzülmesini gerektirecek hiçbir şey yok. Sonuçta bir yarışma. Bu yarışmaya ikinci kez katılıyorum. İlk seferinde dereceye giremedim. Ama üzülmedim. Bu sefer birinci olduk" dedi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66