Yıllarca özlemini çektiğimiz şeylerin sanırım biraz daha özlemini çekeceğiz. Size hiç istemesem de, komşumuz Gaziantep’ten bir başarı hikayesinden bahsedeceğim.

Biliyorsunuz Gaziantep deyince (Gastronomi) akla elvani çeşit yemek, tatlılar ve baklava geliyor. Bunun neresinde başarı var diyecekseniz. Bu memlekette bir adam çıkıp baklava imparatorluğunu, künefe imparatorluğuna dönüştürüyor. Eskiden hep duyardık, ‘Burası Anteplilerin elinde olsa, bak neler oluyor’ derlerdi. Gerçekten doğruymuş. Anlayanlar hemen anladı Gaziantepli girişimci Coşkun Yaycı’dan bahsediyorum. Künefeyi Gaziantep’e sevdiren adamdan bahsediyorum. ‘bak’ kelimesini duyunca Baklava oradan da Gaziantep şehrini aklına kazıyanların hepsine künefeyi sevdirdi. Biliyorsunuz künefe her yerde yapılır ama asıl memleketi Hatay’dır. Künefe ile Kahramanmaraş’ın ne alakası var diyenler için de! Bu adam tek başına lezzet ve kaliteden ödün vermedi. Sonra sosyal medya paylaşımı yaparak ürününü tanıttı, sonra ünlüler ile etkileşime geçti. Sonra markasını oluşturdu. Sonra ne oldu, KÜNEFEHAN oldu. Öyle bir günlük bir eser değil ama. Gelip geçici de değil. Zannımca köklü baklava markalarının yanına Coşkun Yaycı kendi markasını ekleyecek. Ben Mehmet Yaşin değilim, Vedat Milor hiç değilim. Mekanlara notta veremem. Ama bu yörenin nabzını tutan birisi olarak sadece ve sadece Coşkun Yaycı gibi birisinin bize lazım olduğunu söyleyebilirim.

KİMSE YANLIŞ ANLAMASIN

Kimse yanlış anlamasın kendi şehrimdeki değerlerin hiç birine hakaret etmiyorum. Asla! Ama girişimci denildiği zaman Coşkun Yaycı gibi bir örnek ile karşı karşıya olduğunu bilsin diye yazıyorum. Mesela ben birini örnek alacak olsam kesinlikle Sayın Yaycı’yı örnek alırım. Tam bir memleket sevdalısı. Bu arada sadece instagram hesabı ile resmen dünyaya açılmış. Bir gün bakıyorsunuz Kahramanmaraş’ta İsmail Bağrıaçık’ın yanında, bir bakıyorsunuz Antalya’da yatta. Ama ertesi gün işinin başında. Yani özel hayatı ile işi müthiş bir harmanlama yaparak bunu hem memleketine hem de kendine yansıtıyor.

DONDURMA GERÇEĞİ

Bu zamana kadar dondurma harici bir ürünümüzü parlatamadık. Ne yazık ki. Buradan kimseyi eleştirmek için yazmıyorum ama yapamıyoruz bu işi. Konu tanıtım olunca kimsenin yöneldiği bir alan olmuyor, olamıyor. Size çok basit bir örnek vereceğim. Yotube çok sıkı takip eden birisi olarak, daha bir YouTuber’mız bile yok. Yine komşumuz Gaziantep’de Orhan Uslu tiyatro sanatçısı sadece lisanlı (Gaziantep yöresine ait konuşma biçimi) ile milyonlara ulaştı. Yani tanıtım için nerde olduğumuza siz karar verin. Ama Gaziantep’in bir köyünde doğan birisi kendi küçük ekibiyle devasa işler yapmaya muktedir oluyor. Sonuna kadar da destekliyoruz. Bu arada sayın Yaycı Dondurmalı künefede benim saydığım 5 veya daha fazla ürün yapabiliyor. Ve bizim en iyi yaptığımız iş ise eleştirmek

VELHASILI KELAM

Tanıtım bir şehrin, bir markanın veya bir şahsın can damarı. Bunu ne zaman anlayacağız, meraklar içerisindeyim. Yine şunu da belirteyim sayın Yaycı’nın mekanı açtıktan sonra bakın kimler için neler yapacak. Örnek alalım ki, kendi markamızın doğuşunu kendimiz yapalım. Kalın sağlıcakla