Türkler seksle ilgili en çok hangi soruyu sorar?

Türkler seksle ilgili en çok hangi soruyu sorar?

Cinsel Sağlık Danışma Hattı'nı en çok Türkler arıyor. İşte en sık sorulan sorular

Türkiye'deki Cinsel Sağlık Danışma Hattı'nı 5 yılda 113 bin 840 kişi aradı, aynı dönemde bu sayı Fransa'da 20 bin 724, Almanya'da 20 bin 880'de kaldı.Türk kadınları diğer ülke kadınlarını açık farkla geride bıraktı.

'İlk gece korkusunu' soran tek ülkeyiz...

Prof. Dr. Halim Hattat "Tüm Avrupa ülkelerinde aramaların yüzde 60'ından fazlası 'sertleşme sorunu' ve 'erken boşalma' üzerine. Türkiye'de ise 'ilk gece korkusunun' sorulduğu tek ülke" dedi.

Fonksiyon Bozuklukları Birliği (ESDA) şemsiyesi altında Türkiye’de 2002 yılında oluşturulan “Cinsel Sağlık Danışma Hattı”, diğer 12 ülkede bulunan ESDA cinsel danışma hatları arasında en çok aranan hat oldu.

Hattın numarası : “0212-282 01 01’

Bu hattı arayanlara isim ve adres sorulmuyor...

EN ÇOK ARAYAN İLLER

Avrupa’daki 12 ülkeyle birlikte yürütülen Cinsel Sağlık Danışma Merkezi’nin hattına, Türkiye’deki hemen bütün illerin yanı sıra yurtdışından özellikle Almanya’da yaşayan Türkler'den ve Kıbrıs’tan başvurular geliyor.

Prof. Dr. Hattat, Türkiye’de hattı en çok arayan ilk 10 ili şöyle sayıyor;

-İstanbul,
-Ankara,
-İzmir,
-İçel,
-Hatay, Diyarbakır, Antalya, Adana, Kocaeli ve Bursa

10 ERKEKTEN 2'Sİ GİDİYOR

Hangi ülke söz konusu olursa olsun erkeklerin cinsel sorunları nedeniyle doktora gitmekten kaçındığını, doktora başvurma oranının tüm Avrupa ülkelerinde son derece düşük olduğunu dile getiren Prof. Dr. Hattat, bu nedenle Cinsel Sağlık Bilgi Hattı’nın, toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

İYİ Kİ İNTERNET VAR!

Halim Hattat, İsveç, Yunanistan, Fransa ve İspanya’da hattı arayanların yüzde 60-70’inin bu konuda doktora hiç başvurmadığını, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 80’i bulduğunu bildirdi. “Yani 10 hastadan sadece 2’si doktora başvuruyor. Cinsel sorunlarda telefon ve internetten bilgi almak, doktora başvurmanın önüne geçmiş durumda” diyen Hattat, Avrupa ortalamalarına bakıldığında hastanın telefon hattını araması için dahi bir yılı aşkın bir süre beklediğinin görüldüğünü, uzun süre bu sorunla yaşadıktan sonra bilgi alma ve araştırma cesaretini toplayabildiğini söyledi.

İSTEKSİZLİK HASTA EDİYOR

Prof. Dr. Halim Hattat, erkeklerin cinsel sağlığının, genel sağlık durumlarının göstergesi olarak kabul edilmeye başlandığını dile getirerek, cinsel isteksizlik çeken erkeklerde 5 yıl içerisinde diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin çok daha yüksek oranlarda görüldüğünü bildirdi.

CESUR TÜRK KADINI

Prof. Dr. Hattat, Türk kadınlarının ise bu konuda Avrupalılar’a göre daha modern gözüktüğünü belirterek, “Türk kadınları bilgi hattını aramak için ortalama 1 yıl beklerken, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerde bu süre 5 yıla kadar çıkıyor” dedi.

HANGİ ÜLKE NE KADAR ARAMIŞ?

Prof. Dr. Hattat, ESDA şemsiyesi altındaki ülkeleri de karşılaştırarak, “ESDA Türkiye, kuruluşundan bu yana tüm ESDA kurucu ülkeleri arasında en çok aranan telefon hattı oldu. 2002-2007 arasında:
- Türkiye’deki hattı 113 bin 840 kişi aradı.
- Fransa 20 bin 724,
- Almanya 20 bin 880,
- Yunanistan 30 bin 434 kişi aradı.

Sadece 2007 yılı verilerine bakıldığında ise ESDA Türkiye hattını arayan 20 bin 415 kişiye karşılık, Almanya’da 4 bin 800, Fransa’da 4 bin 500 arama yapılmış” diye konuştu.

HATTI KİMLER ARIYOR, NE SORUYOR?

Halim Hattat, tüm ülkelerdeki aramaların 16 ile 87 yaş arasında olduğunu dile getirerek, “ESDA Türkiye’yi en çok arayan grubu yüzde 60 oranıyla 18-30 yaş arası gençler oluştururken, diğer ülkelerde en sık arayanlar 45-50 yaş grubunda yer alıyor. Bu, ülkemizde genç neslin cinsel bilgisinin azlığını ve cinsel sorunlarını danışmak yerine tabu kabul ederek gizli tuttuğunu gösteriyor” dedi.

ERKEKLER ÇOĞUNLUKTA

Türkiye’de hattı arayanların yüzde 82’sini erkeklerin, yüzde 18’ini ise kadınların oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Hattat, erkeklerin en sık sorduğu problemlerin yüzde 31 ile “erken boşalma”, yüzde 21 ile “sertleşme”, yüzde 12 ile “penis boyu”, yüzde 9 ile ‘cinsel istekte azalma”, yüzde 3’erlik paylarla “balayı empotansı (yetersiz sertleşme)” ve “mastürbasyon” olduğunu söyledi.

KADINLARIN SORULARI

Kadınların yüzde 26’sının “kadın orgazm bozukluğu”, yüzde 17’sinin “cinsel isteksizlik”, yüzde 7’sinin “ilişkide acı/ağrı”, yüzde 5’inin “vajinismus” konusunda bilgi aldığını anlatan Prof. Dr. Hattat, eşleri hakkında arayan kadınların en sık sorduğu problemlerin ise yüzde 55 ile “sertleşme sorunu ve tedavileri”, yüzde 12 ile “erken boşalma”, yüzde 9 ile “erkeğin cinsel isteğinde azalma”, yüzde 3 ile “andropoz” şeklinde sıralandığını kaydetti.

BU SORUYU SADECE TÜRKLER SORUYOR

Prof. Dr. Halim Hattat, “Tüm Avrupa ülkelerinde aramaların yüzde 60’ından fazlası ‘sertleşme sorunu ve tedavileri’ üzerine. Bu durumu bu ülkelerde de ‘erken boşalma’ takip ediyor.

Türkiye, ‘balayı empotansının’ (yetersiz sertleşme) sorulduğu yegane ülke. Kadınlar için hem ülkemizde hem de Avrupa’da en önemli sorunlar ‘cinsel istekte azalma’ ve ‘orgazm’ problemleri. Yine Türkiye, ‘ilk gece korkusunun’ sorulduğu tek ülke” diye konuştu.

Vatan

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2008, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63