Aile Öyküsünün Önemi

  1. Üroonkoloji Kongresi Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Levent Türkeri, prostat kanseri tedavisinde genetik tanının önemine dikkat çekti. Aile öyküsünün, prostat kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini artırabileceğini belirtti. Kadınlar için meme kanseri ve erkekler için prostat kanseri için benzer genlerin geçerli olduğunu vurguladı.

 Erken Tanı ve Kontrolün Önemi

Prof. Dr. Levent Türkeri, ailelerinde meme veya prostat kanseri öyküsü bulunan bireylerin daha dikkatli olmaları ve hekimleriyle bu konuları tartışmaları gerektiğini söyledi. Erken tanının yaşla birlikte riski azalttığını vurguladı ve belirti olmasa bile kontrolden geçmenin önemli olduğunu ifade etti.

Bakan Işıkhan: Aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artırıyoruz Bakan Işıkhan: Aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artırıyoruz

 Prostat Kanseri İle İlgili İstatistikler

Türkiye'de prostat kanserinin görülme oranını aktaran Türkeri, yaşın ilerlemesiyle ölüm riskinin arttığını belirtti. Prostat kanserinin ölüm riskinin yaşla birlikte arttığını söyledi.

 Sağlıklı Beslenme ve Alışkanlıklar

Prof. Dr. Levent Türkeri, beslenme ve yaşam tarzının önemine dikkat çekti. Sigara bırakmanın ve alkol tüketimini sınırlamanın gerekliliğini vurguladı. Ayrıca Akdeniz usulü beslenmeyi önerdi.

Likit Biyopsi ve Kanser Tanısı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erman, likit biyopsi olarak adlandırılan yöntemle kanda dolaşan tümör hücrelerinin saptanmasının kanser tanısında ve tedavisinde önemli bir gelişme olduğunu açıkladı.

 Robotik Cerrahi ve Kanser Tedavisi

Türk Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen, robotik cerrahi ve kanser tedavisi konusunda bilgi verdi. Robotların cerrah tarafından yönlendirildiğini ve hastaların içine enstrüman yerleştirdiğini açıkladı. Ayrıca, yeni nesil robotların kullanımına değindi.

 Kanser ve Beslenme Üzerine Bilgiler

Türk Üroonkoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. İlker Tinay, kanser hastalarının yanıltıcı bilgilere karşı bilinçlenmeleri gerektiğini vurguladı. Beslenmenin kanseri tedavi etmediğini ve kanserin ortaya çıkmasını engellemediğini belirtti. Ayrıca, düzgün beslenme, egzersiz ve doktor önerilerine uymanın önemini vurguladı.

Bu haber, Türk Üroonkoloji Derneği 16. Üroonkoloji Kongresi'nde ele alınan önemli konuları özetlemektedir. Kanserle ilgili bilinçlenme, erken tanı, sağlıklı yaşam tarzı ve robotik cerrahi gibi konular kongrede tartışılmıştır.

Editör: Haber Editörü