Çocuklarda süt alerjisi

Çocuklarda süt alerjisi

ABD'de yapılan bir araştırma, inek sütüne alerjisi olan çocukların yüzde 75'inin kaynamış süte alerjik tepki vermediğini ortaya koydu. "Allergy and Clinical Immunology" dergisinde yayınlanan araştırmada, alerjisi olan 100 çocuğa farklı miktarlarda süt verildi. Araştırmanın başında kaynamış süt içeren çeşitli gıdaları tolere edebilen çocuklara, daha sonra kaynatılmamış süt verildi. Kaynamamış sütü tolere edemeyen ama kaynamışa tepki vermeyen çocuklara üç ay boyunca kaynatılmış süt içeren çeşitli ürünler verilmeye devam edildi.

3 ay boyunca kaynamış süt verilen çocukların, süt proteini kazein'e karşı başlangıçtakinden daha az hassasiyet gösterdikleri saptandı.İnek sütü alerjisi olan çocukların bağışıklık sistemleri, bazı süt proteinlerini yabancı madde olarak algılayıp buna karşı alerji antikorları üretiyor. Bunun sonucunda çocuklarda ishal, kusma, mide
ağrıları, cilt rahatsızlıkları gibi belirtiler baş gösteriyor. Uzmanlar, bu tepkiyi yaratan bazı süt proteinlerinin, yüksek sıcaklıklarda neredeyse tamamen yok edildiğini, kaynamış sütün bu nedenle daha kolay tolere edilebildiğini belirtiyor.

İnek sütünde alerjiye neden olan 25'den fazla protein var. Bazı kişiler bu proteinlerin sadece birine bazıları ise hepsine tepki gösteriyor. Çocukların büyük kısmı bu alerjiye karşı tolerans geliştirirken, bazı kişilerde alerji ömür boyu sürebiliyor. Araştırma sonuçları, daha ileri çalışmalarla doğrulanırsa çocuklarda süt alerjisinin teşhisi ve beslenme koşullarının değiştirilmesi gerekeceği, kaynamış süt içeren ürünlerin tüketilebilmesinin çocukların yiyebileceği ürünlerin çeşitliliğini çok büyük oranda artıracağı belirtiliyor. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2008, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66