DİKKAT: Meteorolojiden yoğun kar yağışı uyarısı!..

DİKKAT: Meteorolojiden yoğun kar yağışı uyarısı!..

Yurdun büyük bölümünde görülecek yağışlar; kıyı kesimlerileGüneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, K.Maraş, Hatay), Sinop, Samsun, G.Antep, Kilis ve Antalya'da kuvvetli sağanak, Antalya'nın doğu ilçelerinde (Alanya, Gazipaşa, Manavgat ve Anamur) aşırı sağanak;Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Çorum, Isparta, Burdur, Afyonkarahisar, Eskişehir'in doğu ilçeleri, Konya'nın batı ilçeleri ve Antalya'nın yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı; Denizli, Uşak, Kütahya, Bilecik, Bolu, Karabük, Kastamonu, Eskişehir ve Konya çevrelerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Trakyaileiç ve doğu kesimlerdesabahvegecesaatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.


Hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı kesimlerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerdeönemlibir değişiklik olmayacak.


Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, batı bölgelerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, MarmaraileKıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa)olarakesmesi bekleniyor.


-KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI-


Yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, KAHRAMANMARAŞ, Hatay), Sinop, Samsun, G.Antep, Kilis ve Antalya'da kuvvetli sağanak, Antalya'nın doğu ilçelerinde (Alanya, Gazipaşa, Manavgat ve Anamur) aşırı sağanak şeklinde olması beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, taşkın, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.


-YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI-


Yağışların;Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Isparta, Burdur, Afyonkarahisar, Çorum, Eskişehir'in doğu ilçeleri, Konya'nın batı ilçeleri ve Antalya'nın yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı; Denizli, Uşak, Kütahya, Bilecik, Bolu, Karabük, Kastamonu, Eskişehir ve Konya çevrelerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesi kısıtlanması vb.) karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.


-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:


İSTANBUL: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(6)


ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçecek. Yağışların; il merkezinde kuvvetli ve yükseklerinde yoğun olması bekleniyor.(1)


İZMİR: Çok bulutlu.(9)


ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışlarsabahve öğle saatlerinde kuvvetli olacak.(12)


ANTALYA: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; il genelinde kuvvetli, doğu ilçelerinde (Alanya, Gazipaşa, Manavgat ve Anamur) aşırı, yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olmasıtahminediliyor.(13)


SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu geçecek. Yağışların;akşamsaatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.(8)


ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı.(2)


VAN: Parçalı ve çok bulutlu.(4)


DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(11)


-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:


MARMARA: Çok bulutlu, doğusuileöğle saatlerinde bölge genelinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Bilecik çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, bölgenin güneydoğusu ile Trakya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa)olarakesmesi bekleniyor.Sabahvegecesaatlerinde Trakya ile bölgenin güneydoğusunda yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.


EGE: Çok bulutlu, güney ve iç kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceğitahminediliyor. Yağışların; Muğla çevrelerinde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Afyonkarahisar çevrelerinde yoğun kar yağışı, Denizli, Uşak ve Kütahya çevrelerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa)olarakesmesi bekleniyor.Sabahvegecesaatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.


AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceğitahminediliyor. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, Göller yöresiileAntalya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, K.Maraş, Hatay) ve Antalya'da kuvvetli sağanak, Isparta, Burdur ve Antalya'nın yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı, Antalya'nın doğu ilçelerinde (Alanya, Gazipaşa, Manavgat ve Anamur) aşırı sağanak şeklinde olması bekleniyor.Sabahvegecesaatlerinde Göller Yöresi'nde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.


İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve batısıilezamanla bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceğitahminediliyor. Yağışların;Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Eskişehir'in doğu ilçeleri ve Konya'nın batı ilçelerinde yoğun kar yağışı; Eskişehir ve Konya çevrelerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.Sabahvegecesaatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.


BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceğitahminediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra iç kesimlerinde,akşamsaatlerinden itibaren Sinop çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.Sabahvegecesaatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.


ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Çorum çevreleriileöğle saatlerinden itibaren Orta Karadeniz ile Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin aralıklı yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmasıtahminediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Çorum çevrelerinde yoğun kar yağışı,akşamsaatlerinde sonra Samsun çevrelerinde kuvvetli yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerindesabahvegecesaatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.


DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceğitahminediliyor.Sabahvegecesaatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.


GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve batısının aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceğitahminediliyor. Yağışlarınsabahilk saatlerde G.Antep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. (mynet)


Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2012, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63