Sözleşmeli personele de tayin hakkı

Sözleşmeli personele de tayin hakkı

Türk Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube başkanı Adem Demir, sağlık teşkilatında çalışan sözleşmeli personele beklenen müjdeli haberi vererek, 4/b'ye göre sözleşmeli çalışan personelin de artık eş durumundan tayin olabileceğini belirtti.

Şube Başkanı Demir yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi’nin yetkili sendika olarak katıldığı ve sözleşmeli personelle ilgili talep ettiği düzenlemeler Toplu Görüşmelerde mutabakat altına alınmıştı.

Kararın ardından 6 ay geçmesine rağmen halen düzenleme yapılmayınca hafta sonu yaptığımız mitingde Genel Başkanımız Önder Kahveci düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmemesi halinde bunun hesabının sandıkta ödeneceğini ifade etmişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından sözleşmeli personelle ilgili düzenlemeler dünkü Bakanlar Kurulu’nda imzalandı. Buna göre, sözleşmeli çalışanlar artık eş durumundan tayin olabilecek, ücretli doğum izni ise 16 haftaya çıkacaktır. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, yaptığı açıklamasında da "sözleşmeli kadın personel doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 olmak üzere 16 hafta ücretli doğum izni verilebilecektir" sözleri sözleşmeli personelimiz arasın da büyük
sevinçle karşılanmıştır.

Değişiklik kapsamında, sözleşmeli erkek personel de askerlik dönüşü ayrıldığı görevine tekrar dönebileceklerdir. Ayrıca sözleşmeli çalışanlara eş durumundan ve sağlık nedeniyle tayin hakkı getirilmiştir. Eşi şehit olan personele de bir kereye mahsus, görev yeri değişikliği yapılabilmesine imkân sağlanmıştır.

Bununla beraber sözleşmeli personel alımına da esneklik getirilmiş, buna göre, kurumlar bazı unvanlar için sınavla personel alabileceklerdir.”

Demir, tüm sözleşmeli çalışan personeli kutlayarak; “Sendikamız her zaman ve daima çalışanlarımızın haklarının savunucusu olacaktır ve olmaya devam edecektir” sözlerini kullandı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2009, 08:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet kelaynak
ahmet kelaynak - 13 yıl Önce

ACABA TÜRKSAĞLIK SEN mi YOKSA SAĞLIK SEN mi başardı bizde bilemez olduk Bakanlıktan herhangi bir hak verilmeye görülsün hemen türk sağlık sen çıkıyor biz yaptırdık arkasınden sağlık sen boy boy posterler basılıyor BİZ BİZ YAPTIRDIK ne yaptırdınız kardeşim bakanlık toplu görüşmede bir hak verdi sizde tamam diyebildiniz geçenlerde hastanelerde yemek olayında azdaha birbirinize girecektiniz ben yaptırdım diye diye yine posterleri ortalaga döktünüz kim yaptı acaba sizin yaptıgınız sadece sendika kesintisinin 5 tl den 10tl ye çıkartmak olmadımı Bırakın kardeşim artık ben yaptım o yaptıgınıda kahramanmaraşta kan ağlıyan sağlık personelerinin sıkıntılarını dile getirin ilk önce kendi evinin önünü temizleyin tabi bunuda yapamazsınız biri sağlıksen düzenin sendikası digeri türk sağlık sen bana dokunmayın yaşayın Bu aralar ses çıkarmanın sebebine gelince önümüzdeki aylarda YETKİ için üye sayımı var üye kazana bilmek içinde dev posterleri, boş vaatleri ,saatleri ,rozetleri ,çantaları , tayin yapma sözlerinin ,bol keseden tehditlerin, tam zamanı VAADLERİN ARKASI ÖNÜ KESİLMİYOR ,MEMUR ARKADAŞLAR SİZ OKUMUŞ VE BİRŞEYLERİ BİLEN İNSANLARSINIZ YILIN 10 AYI PİYASAYA ÇIKMAYAN SENDİKALAR ŞİMDİ NE OLDUDA VAATLERİNİ ORTALA DÖKMEYE BAŞLADILAR NE OLDUDA BUNCA HEDİYELER VERMEYE BAŞLADILAR NE OLDUDA TAYİN ZAMANI OLMADIĞI HALDE TAYİN SÖZÜ VERMEYE BAŞLADILAR LÜTFEN MEMUR ARKADAŞLAR BİRŞEYLERİN FARKINA VARIN BİRİLERİNİ RANT SAGLAMAYIN EGER MEMURLAR SIKINTI İÇİNDE KIVRANIYORSA BUNUN VEBALİDE SORUMLULUGUDA SİZ SENDİKALRIN BOYNUNADIR

SIRADAKİ HABER