GÖRÜŞ: Yazıcıoğlu'nun kaza günü de planlı mı?

GÖRÜŞ: Yazıcıoğlu'nun kaza günü de planlı mı?

Yazıcıoğlu’nun 6 arkadaşıyla birlikte hayatını kaybettiği “kaza”nın, olduğu tarihin, "o güne" denk gelmesi dikkate şayan bir nokta mı yoksa tesadüf mü?


25 Mart 2009 tarihi Türkiye için önemli bir gündü.


Neden derseniz, o günlerde herkes önemli bir gelişme bekliyordu.


Yaklaşık 9 ay önce 1 Temmuz 2008 tarihinde, Ergenekon soruşturması çerçevesinde hiç dokunulamayan yerlere dokunulmuş, hiç uzanılamayacağı düşünülen kişilere uzanılmıştı.


İşte şimdi, o kişilerle ilgili suçlamalar ve savcıların elde ettiği delillerin neler olduğu herkes tarafından bilinir hale gelecekti. 


***


25 Mart 2009 sabahı saat 12 gibi haber kanallarına ilk son dakika haberi düştü.


İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi, 2'inci Ergenekon iddianamesini kabul etmişti.


O güne kadar her şey gizliydi ama artık, o andan itibaren orada nelerin yazılı olduğu belli olacaktı.


Herkes büyük bir merak içerisinde ekran başına geçip iddianamenin içerisinde neler olduğunu izlemeye başladı.


İddianame 1909 sayfaydı.


Büyük bölümü kamuoyunda yakından tanınan 19'u tutuklu 37 si tutuksuz 56 sanıkla ilgili müthiş suçlamalar vardı içerisinde.


Mesela, Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Levent Ersöz gibi emekli generaller, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan gibi gazeteciler, Turhan Çömez, Sinan Aygün, Ferda Paksüt gibi herkesin tanıdığı isimler hakkında darbecilik faaliyetlerinden TBMM'yi ortadan kaldırmak ya da görevini yapamaz hale getirmekten tutun da kişileri yasadışı yöntemlerle fişlemeye kadar ağır suçlamalar yer alıyordu.


***


26 Mart 2009 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde çıkan habere göre suçlamalardan bir kısmı şöyleydi:


-Ak Parti’yi ve MHP’yi bölme planları yapıldı, çeşitli takip notlarıyla bunlar net şekilde anlaşıldı. (O günlerde Ak Parti’yle ilgili kapatma kararında sona yaklaşılıyordu. Bir ay sonra bu karar çıkacaktı ve o dönemde 1 Temmuz operasyonunun Ak Parti’nin kapatılmasını engelleyen en önemli gelişme olduğu Ankara’da konuşuluyordu)


-Ergenekon, CHP içinde çeşitli operasyonlar yürüttü ve operasyonların tek amacı CHP lideri Deniz Baykal’ı devirmekti. (Baykal’ın normal olmayan yöntemlerle genel başkanlıktan ayrılıp gitmesine daha 14 ay vardı.)


-CHP’nin üst yönetimi de değiştirilmeye çalışıldı.


-Zanlıların ve sanıkların telefon dinlemelerinde Deniz Baykal’a yönelik, yoğun bir şekilde devirme çalışmaları olduğu saptandı. Bu çalışmalara Tuncay Özkan’ın da katıldığı öne sürüldü.


-Cumhuriyet Mitingleri’nin organizasyonlarının Ergenekon ile bağlantıları var.


-MHP’nin 8 inci Kongresi Ergenekon tarafından manipüle edildi.


-Ergenekon örgütü kamu görevlilerini fişliyor.


***


Televizyonlarda bütün bu bilgiler peşin sıra akıp gidiyor, herkes acaba sırada kimle ilgili ne tür suçlamalar var diye merak ve heyecan içerisinde izlemeye devam ediyordu.


Konunun bu şekilde sıcak kalması, içerideki ve dışarıdaki bütün darbecilerin ve o kesimin niyetlerinin toplum önünde teşhir edilmesini sağlıyordu.


Birkaç gün sonra da seçimler vardı.Yerel seçimler yapılacaktı.


Ergenekon 2.iddianamesindeki son dakika bilgileri birkaç saat öylece akıp durdu ekranlarda.


Bir şey olmasa birkaç gün daha aynı şekilde devam edecekti.


Ama “bir şey” oldu.


Aynı gün yani 25 Mart 2009 günü yanlış hatırlamıyorsam saat 16 civarında bir başka son dakika haberiyle gündem bir anda değişiverdi.


BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan ve kendisini bir seçim bölgesinden bir başka seçim bölgesine taşıyan helikopter kaybolmuştu!..


***


Yazıcıoğlu’nun 6 arkadaşıyla birlikte hayatını kaybettiği “kaza” ile ilgili henüz kamuoyuna açıklanmayan bazı yeni bulgulara ulaşıldığı iddiaları gündeme gelince, benim de o gün yaşananlar aklıma geldi.


O günden beri aklımın bir köşesinde duran bir soruyu da sizlerden saklayacak değilim.


Yazıcıoğlu'nun helikopter "kazası"nın o güne denk gelmesi, dikkate şayan değil midir?


Mehmet Acet
Haber 7
[email protected]

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2011, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20