Bağlarbaşı İmam Hatip’te Yangın Tatbikatı

Bağlarbaşı İmam Hatip’te Yangın Tatbikatı

İtfaiye Müdürlüğümüz ve Belediyemiz AKMOD Ekibi, şehrimizde tüm okul ve fabrikalarda devam eden ‘’Yangın Farkındalık Eğitimi Programı ’’ kapsamında, Bağlarbaşı İmam Hatip Orta Okulu’nda eğitim ve tatbikat gerçekleştirdi.


İtfaiye ve AKMOD eğitmenlerimizden İbrahim Çataltaş, Mehmet Palabıyık, Ali Gürbüz ve Mustafa Kalay’ın gerçekleştirdikleri sunumda; sinevizyon eşliğinde, Yangın Güvenliği-Yangın Tedbirleri-Ev Ve Orman Yangınları ve deprem hakkında bilgiler verildi.


Yangında ilk 2 dakikanın çok önemli olduğu, bu süre içinde olay mahallindeki kişilerce yapılacak hızlı ve etkili müdahalenin yangını büyümeden söndüreceği, böylece can ve mal kaybının önleneceği ifade edildi.Eğitmenlerimiz daha sonra öğrencilere ve öğretmenlere, deprem konusunda bilgiler vererek, belediyemiz tarafından kurulan AKMOD (Arama Kurtarma Ve Moral Destek ) ekibinin amaçları ve faaliyetlerini anlattılar. Yaklaşık bir buçuk saat süren sunumun ardından tatbikata geçildi.


Öğrencilere, öğretmenlere ve okul personeline, olası bir yangında, panik yapmadan, usulüne uygun ve hızlı biçimde bulundukları ortamı nasıl tahliye edecekleri uygulamalı olarak gösterildi.AKMOD gönüllüsü öğrenciler, yaralıları sedyeyle okul bahçesine taşıdılar.Tatbikat için hazır bulunan merdivenli İtfaiye aracının üst katlarda mahsur kalan öğrencileri kurtarması ise ilgiyle izlendi.


Eğitim programı hakkında bilgi veren İtfaiye Müdürümüz ve Belediye AKMOD Ekibi Başkanı Cahit Küçükönder; belediyemiz öncülüğünde kurulan AKMOD’un (Arama-Kurtarma-Moral-Destek Ekibi) hızla teşkilatlandığını, üye sayısının bine yaklaştığını açıkladı.


Ayrıca, AKMOD ve İtfaiye gönüllüleri teşkillerinin, genç-yaşlı, kadın-erkek tüm hemşehrilerimize açık olduğunu, bunun için Belediyemiz AKMOD birimine , bir adet resim ve kimlik bilgileriyle başvurmalarının yeterli olacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 07:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66