Canlıyken robota dönüştü! Uzaktan kumandalı böcek devrede!

Bu yılın başlarında, Rice Üniversitesi'nden nöromühendisler, onları uzaktan kontrol etmek için meyve sineklerinin beyinlerini nasıl hackleyeceklerini buldular.

Canlıyken robota dönüştü! Uzaktan kumandalı böcek devrede!

Araştırmayı, nöroteknolojilerin “kutsal kâsesi” olarak tanımlayan araştırmacılar, hastalıkların tedavisinden beyin-makine arayüzlerinin geliştirilmesine kadar her şeyde kullanılabileceğini iddia etti.

Böcekleri manipüle ve kontrol etmeyi amaçlayan ve yeni bilimsel yöntemlerin ve teknolojilerin kullanıldığı araştırmalar son günlerde çok revaçta.

HAMAMBÖCEKLERİYLE AKILALMAZ DENEY!

Bu niyetle yapılan yeni bir çalışmada, bu kez hamamböcekleri kullanıldı.

Araştırma, 5 Eylül'de bilim dergisi NPJ Esnek Elektronik'te yayınlandı.

UZAKTAN KUMANDALI BÖCEK...

Japonya'daki araştırmacılar, uzaktan kontrol edilmelerini sağlayan kablosuz teknolojiyle donatılmış cyborg hamam böcekleri yarattılar.

Cyborg hamam böcekleri, tehlikeli alanları denetlemek veya ulaşılması zor yerlerin çevresini izlemek için kullanılabilecek.

Riken enstitüsünün Öncü Araştırma Grubu'ndan (CPR) bir ekip, 6 cm uzunluğundaki bu yaratıkların bacak bölümlerini uyarmak için teller kullanarak Madagaskar hamamböcekleriyle deneyler yaptı.

Sayborg, biyolojik ve yapay kısımları olan varlıklara verilen isimdir. Sibernetik organizma teriminin kısaltılmasıdır. Gerçek anlamda robot olmasalar da robotların yaptığı görevler için kullanılabilirler.

Böceklerin sırtlarına, özel olarak takılan sırt çantalarına yerleştirilmiş pillere şarj sağlayan ultra ince bir Güneş Paneli yerleştirildi.

Pili 30 dakika boyunca sözde güneş ışığıyla şarj ettikten sonra, araştırmacılar hamamböceklerini uzaktan kumandayla sola ve sağa döndürmeyi başardılar.

ULAŞILMASI ZOR YERLERE ULAŞACAK

Araştırmacılar, sistemin tehlikeli alanları denetlemek veya ulaşılması zor yerlerin çevresini izlemek için inşa edilmiş sayborg hamamböceklerinde kullanılabileceğini umuyorlar.

Sayborg Hamamböceği yaratmaya yönelik önceki girişimler, pilleri değiştirmeyi veya kablolu bir kurulum kullanmayı içeriyordu, ancak bu yöntemler, böylesi teknolojinin potansiyel kullanım durumları için uygun olmayabilir.

UÇAN BÖCEKLERE DE UYGULANABİLECEK

Çalışmayı yöneten Riken'de kıdemli bir araştırma görevlisi olan Dr Kenjiro Fukuda “Temel hareket sırasında göğüs ve karın deformasyonu göz önüne alındığında, göğüs kafesindeki sert ve esnek elemanlardan ve karındaki ultra yumuşak cihazlardan oluşan hibrit bir elektronik sistem, sayborg hamamböcekleri için etkili bir tasarım gibi görünüyor” dedi ve ekledi:

“Ayrıca, karın deformasyonu hamamböceklerine özgü olmadığı için, stratejimiz böcekler gibi diğer böceklere ve hatta gelecekte ağustosböcekleri gibi uçan böceklere bile uyarlanabilir.”

Kaynak:Hürriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67