Türkiye'nin kırmızı çizgisini çekti! "NATO'ya almayacağız!"

İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleşen tarihi NATO Zirvesi geride kalırken, ittifaka yön veren Türkiye'nin özellikle Finlandiya ve İsveç kararının yankıları sürüyor.

Türkiye'nin kırmızı çizgisini çekti! "NATO'ya almayacağız!"

Ankara, terör örgütü PKK ve Suriye uzantısı YPG'ye açık şekilde destek veren iki İskandinav ülkesinin NATO'ya girişini veto ediyordu.

Madrid'de NATO'nun ev sahipliğinde Türkiye, İsveç ve Finlindiya bir araya geldi, dört saat süren görüşmeden üçlü mutabakat çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı televizyon yayınında Türkiye'nin imzaladığı üçlü mutabakat hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"NATO'nun taslağını müzakere için yeterli görmedik" diyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Madrid'deki dörtlü zirvede, müzakereler devama etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin kırmızı çizgisini çekti. Bu ülkeler Türkiye'nin taleplerini kabul etti."

"Top onların tarafındaydı, şartlarımızı koyduk. Eğer kabul etmezlerse bizim için bir kayıp olmazdı."

"Kısaca bizim endişelerimizin giderilmesi gerekiyordu. Madde madde sıraladık ve en nihayetinde beklentilerimizin kepsi karşılandı."

"Metne terör ve ambargo konuları girince imzaladık. PKK, NATO'nın da AB'nin de terör listesinde. İlk defa YPG/PYD bir NATO belgesinde yer aldı."

"Terörizimle mücadelede Türkiye ile tam işbirliği yapma sözü verdiler."

"Türkiye aleyhinde propaganda yapılmasına izin vermeme sözü verdiler. Ayrıca PKK'nın eleman devşirmesini engelleyecekler."

"Bu süreç bir başlangıçtır. Esas bundan sonraki süreç önemli. Meclis'ten onaylanmadan bir kanun geçmeden bu ili ülke NATO'ya üye olamayacak. Taahhütlerini yerine getirirlerse Meclis bunu onaylar. Bizim Meclisimiz onaylamadan ülkelerin üyeliği mümkün olamaz. Mutabakat zaptı üç ülkenin taahhüdüdür."

"Kabul ettikleri şartlar belgede ortada. Ne zaman yerine getirebilirlerse, o zaman üye olabilirler."

"Bizim bunlara verdiğimiz belgede terör örgütlerinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu belgeliyoruz. Biz delilleri ortaya sunuyoruz. ABD'nin ve Fransa'nın çifte standardı var. Bu belgeye uymak zorundalar. Uymazlarsa NATO'ya almayacağız." 

"Muhalefet, 'daha iyi olabilirdi' diyebilir. Ama 'Türkiye başarısız oldu, Türkiye kazanamadı' diyemez. Terörle mücadele sadece iktidarın işi değil. Milletçe mücadele veriyoruz."

"İade talebi yaptığımız isimler İsveç ile paylaşıldı."

TÜRKİYE'NİN F-16 TALEBİ

"ABD ile ilişkilerimizde göreceli olarak daha olumlu bir hava var. Stratejik mekanizma Biden'ın teklifiyfi, başarılı geçti. Bu son görüşmelerde de Biden da bunun önemini vurguladı. İlişkilerimizin geliştirilmesi önmeli. Biden'ın da söylediği gibi Kongre'den geçmesi gerekiyor F-16 kararının. Birkaç ismin karşı çıkmasının farklı sebepleri var. Sadece Demokratlar değil Cumhuriyetçiler de desteklemeli. ABD Kongresi''nde birkaç Demokrat karşı çıkıyor. Şu anda olumsuz bir tablo görmüyoruz."

MADRİD'DEKİ YEMEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi'ndeki yemekte Rum lider Nikos Anastasiadis'le yaptığı ayaküstü konuşmayı da değerlendiren Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu yemek ev sahibi İspanya'nın gayr-ı resmi olarak düzenlediği bir yemek. Rum ve Yunan liderler de bu yemekte yer almışlardır. Birbirlerine selam vermek insan olarak iletşimin temel gerekliliğidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konudaki en güzel yanıtı vermiştir."

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner67