Memorial Kayseri Hastanesi Uzman Diyetisyeni: Sütün Açıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Memorial Kayseri Hastanesi Uzman Diyetisyeni Betül Merd, sütün açıldıktan 2 gün sonrasına kadar tüketilmemesi gerektiğini ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli hususları açıkladı.

Süt ve süt ürünlerinin doğru saklama koşulları ve tüketim önerileri konusunda bilgi veren Uzman Diyetisyen Betül Merd, özellikle sıcak havalarda sütün muhafaza edilmesi gereken sıcaklığı vurguluyor. Süt ürünlerinin hemen bozulabilen gıdalar olduğuna dikkat çeken Merd, sütün oda sıcaklığında bekletilmemesi gerektiğini belirtiyor. Açılan sütün ise mutlaka artı 4 derecede dolapta saklanması gerektiğini vurguluyor. Ancak buzdolabında 2 günden daha fazla bekletilen sütün tüketiminin uygun olmadığını, zehirlenmelere yol açabileceğini ifade ediyor.

Süt ve süt ürünlerinin günlük tüketim önerilerine de değinen Betül Merd, günlük olarak 2-3 porsiyon süt, yoğurt veya ayran tüketmenin ideal olduğunu belirtiyor. Sütün içeriğindeki yüksek kalsiyum miktarının özellikle kemik ve diş sağlığına olumlu etkileri olduğunu vurguluyor.

Özel Adatıp Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Alanında Dev Atılım Yapıyor. Özel Adatıp Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Alanında Dev Atılım Yapıyor.

Yoğurdun prebiyotik açısından zengin bir gıda olduğuna işaret eden Merd, yoğurdu da aynı süt gibi oda sıcaklığında bekletmememiz gerektiğini, dolapta saklamanın önemli olduğunu belirtiyor. Ancak yoğurdun daha uzun süreler boyunca dolapta saklanabileceğini ve fermente edilmiş bir ürün olduğunu ekliyor.

Ayrıca, Betül Merd, sütün 2 günü doldurduğunda atılması yerine dönüştürülerek tatlı formunda tüketilebileceğini öneriyor. Dolapta bekleyen sütün sütlü tatlılara dönüştürülmesiyle hem tatlı ihtiyacının karşılanabileceğini hem de daha az kalori alınabileceğini ifade ediyor. Ayrıca, yoğurdu da aynı şekilde atmak yerine soğuk çorba veya ayran aşı çorbasına dönüştürerek değerlendirebileceğini belirtiyor. İçine eklenen yarma ve nohut sayesinde bu çorbaların daha besleyici hale gelebileceğini söylüyor.

indir (1)-2

Kaynak: İHA