İmar Komisyon Başkanının eşi nasıl arsa sahibi oldu? Tanırlı; Hukuku yok sayıyorlar, nüfuzlarını kullanıyorlar Şenel: Yaptığımız tüm işlemler kanuna uygun

Kahramanmaraş’ın Onikişubat İlçesinde yapımı devam eden 3 bloklu binanın yapımım aşamasındaki resmi işlemlerde usulsüzlük olduğunu iddia eden bir vatandaş, “Arsa sahibi kat karşılığı arsasını müteahhide devirmek zorundadır, yer yerde işleyiş böyle olmasına rağmen, nedense müteahhidin yerine Onikişubat Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Süleyman Şenel’in eşi Hatice Şenel’e devir ediyor.” Dedi. İmar Komisyon başkanı Süleyman Şenel ise “eşim ve ben ticaret erbabıyız, istediğimiz yerden istediğimiz şekilde ticaret yaparız” diyerek kendini savundu.

İmar Komisyon Başkanının eşi nasıl arsa sahibi oldu? Tanırlı; Hukuku yok sayıyorlar, nüfuzlarını kullanıyorlar Şenel: Yaptığımız tüm işlemler kanuna uygun

KİMSE NÜFUZUNU KULLANARAK İNSANLARI MAĞDUR EDEMEZ

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesi Üngüt Mahallesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı üzerinde inşaatı devam eden 3 bloklu binayla ilgili hukuk mücadelesi veren Resul Tanırlı adında bir vatandaş, mahkemenin tedbir koymasına rağmen, resmi işlemlerin Onikişubat Belediyesinde sürdüğünü, kat irtifakının yapılabilmesi için arsa katkı paylarında oynama yapıldığını, bunun altında da Onikişubat Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Süleyman Şenel’in olduğunu öne sürdü.

AÇTIĞIMIZ TÜM DAVALARI KAZANDIK

Annesinin mirasının alamaması nedeniyle hukuk mücadelesi verdiklerini belirten Resul Tanırlı, 2017’de dayılarını 2019 yılında da tapuda ismi geçen tüm akrabalarını mahkemeye verdiklerini söyledi. Davaları tek tek kazandıklarını belirten Tanırlı; “Açtığımız tüm davaları kazandık, 2019 yılında açtığımız bir dava mahkeme hâkiminin rahatsızlığı nedeniyle keşfi 2,5 yıl sonra yapabildik. Bu davayı da kazanacağımıza inanıyorum.

TEDBİR KOYULAN PAYLAR NASIL İŞLEM GÖRÜR

Mahkeme bazı paylara tedbir koydu. Biz ise diğer davanın sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Bu aşamada tesadüfen Kat irtifakının kurulması için belediyede çalışmaların devam ettiğini öğrendim. Hemen harekete geçtiğimizde mahkemenin tedbir koymasına rağmen kat irtifakının kurulma çalışmalarının devam etmesi karşısında şoke olduk. Hemen devreye girdim ve şuan irtifak kurulmak çalışmasının durduğuna inanıyorum.

İMAR KOMİSYON BAŞKANININ EŞİ NASIL ARSA SAHİBİ OLDU

Biz bir türlü şuna anlam veremiyoruz; Onikişubat Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Süleyman Şenel’in karısı Hatice Şenel’in arsayla yakından uzaktan ilgisi yokken, nasıl oluyor da birden arsa sahiplerinden biri oluyor. Ne karşılığında, nasıl oluyor anlamış değilim. O binanın proje müelliflerinden biri olan Süleyman Şenel ve Hatice Şenel arsa sahibinden 200 metrekare arsanın devrini alacaklarına dükkan veya daire neden almadılar. Yoksa işleri en başından sağlama mı aldılar, diğer arsa sahibi B.K.’nin 50 metre kare arsası karşılığında 3+1 daire verilirken, acaba Hatice Şenel’e 200 metrekare karşılığında ne verecekler. Puantajla oynayıp diğer arsa sahiplerinin haklarını mı eritecekler. Bunun karşılığında kime ne verecekler.

BU ACELECİLİK NEDİR ANLAM VEREMİYORUZ

Hatice Şenel’in 200 metre kare arsayı almasının altındaki acelecilik nedir. Niçin dükkândan, daireden almıyorlar da aynı zamanda müteahhidin annesi olan arsa sahibinin 540 metrekare hakkından 200 metrekaresi Hatice Şenel adına geçiyor. Peki müteahhidin annesine düşecek işyeri veya daire sayılarına ne oldu. Kentsel dönüşüm çerçevesinde yapılan bu binanın arsa sahibi devletten kira yardımı alıyordu ve bu yardımın hukuk çerçevesinde olması için arsa payını kat irtifak çalışmasına kadar korumak zorunda idi. Sadece bu aceleciliğin neden yapıldığını açıklasınlar” dedi.

NÜFUZUMUZU KULLANIP HİÇ BİR İŞ YAPMADIK

Onikişubat Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Süleyman Şenel’de Kanal46’ya yaptığı açıklama inşaatı devam eden 3 bloklu binanın projecisi olduğunu belirterek mevcut müteahhitten önceki müteahhit döneminde o binanın projelerini kendi çizdiğini söyledi. Şenel; “Nüfuzumuzu kullanıp her hangi bir işlem yaptırdığımız yok. İmar komisyonu başka bir şey yürütme başka bir şey. Gerekli koşulları elde etmiş mi, kat irtifakı yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Kesinlikle işlem yaptığım bir konu yok.

EŞİMDE BENDE TİCARET ERBABIYIZ, İSTEDĞİNİZ YERDEN ALIRIZ

Sonuçta bende eşimde ticaret erbabıyız, istediğimiz yerden gayrimenkul alabiliriz. Kanunca bir engel olsa zaten gerçekleşmez. Kendisi gidip beni çevre şehirciliğe de başka kurumlara da şikâyet etti. Hiçbir şey çıkmadı. Eşimde gayrimenkul alıp satar, bunun önünde hiçbir hukuki engel olduğunu da düşünmüyorum.

BELEDİYE ONAYLAR ONAYLAMAZ, BELEDİYENİN İŞİ BENİM DEĞİL

Bende orada bir projeciyim. Projeyi ise mevcut müteahhide değil önceki müteahhitle anlaştım. Ruhsat çıktıktan sonra kim ne işlem yapan onları bağlar. Kat İrtifakı kurulup kurulmamasıyla ilgili müteahhit başvurur, belediye onaylar onaylamaz benim işim değil, şuanki durumunu da bilmiyorum, belediden öğrenebilirler.

EŞİMİN TOPRAK SAHİBİ OLMASINDA KANUNUN SAKINCA MI VAR?

Eşimin arsa payından alması bizi ilgilendirir. Belediyeden kat irtifakı müracaat tarihi ile tapudan arsa devir tarihine bakarsanız her şey ortaya çıkar. Toprak sahibi olmasının kanunen hiçbir şekilde engeli yok. Olsaydı tapu devir edilmezdi.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73